Jak dobierać kolor i gatunek drewna?

Wybór gatunku drewna wpływa na wygląd i kolorystykę mebla. Różnice w usłojeniu decydują o tym, czy stół będzie robił wrażenie jasnego, lekkiego, solidnego czy rustykalnego. Słoje różnych gatunków będą także inaczej wyglądać po barwieniu ich bejcą i lakierem lub olejowoskiem.


W naszej ofercie personalizowanych mebli proponujemy trzy najbardziej popularne, rodzime gatunki drewna: dąb, buk i jesion. To trio z powodzeniem wypełnia większość realizacji podłóg, schodów i mebli w polskich domach, dlatego wykonane z nich meble będą świetnym uzupełnieniem Twojego mieszkania.

 

Cechy użytkowe dębu, jesionu i buku

 

Wybierając gatunek drewna, z którego wykonamy dla Ciebie meble zwróć uwagę:

  • czy mebel będzie używany standardowo (np. stolik kawowy, kubik, stół do biura), czy będzie mocno eksploatowany (stół w rodzinnej jadalni); do mocnej eksploatacji polecamy dąb lub jesion, a odradzamy buk jako mniej odporny na wilgoć i ścieranie

  • czy wybrać drewno z sękami czy bez; z punktu widzenia użytkowania np. stołu w jadalni sęki mogą być miejscem, w którym zbierają się resztki jedzenia i wilgoć, dlatego polecamy je do stołów biurowych, stolików lub mniej eksploatowanych mebli

Porównaj cechy gatunków drewna:

 

Drewno dębowe

  • ciepła, miodowa kolorystyka
  • ociepla wnętrze, dodaje charakteru, dobrze pasuje do stylu rustykalnego, loftowego, vintage
  • wyraźny, kontrastowy rysunek słojów
  • bardzo twardy i odporny na ścieranie
  • wysoka odporność na wilgoć
  • dobrze sprawdzi się jako materiał na blat stołu
Drewno jesionowe
  • jasny, mlecznobiały odcień
  • elegancka, neutralna kolorystyka dobrze pasuje do nowoczesnych wnętrz
  • wyraźny rysunek słojów - twardziel często wpada w płowe odcienie
  • najbardziej odporny na ścieranie w porównaniu do dębu i buku
  • dobrze sprawdzi się jako materiał na blat stołu
Drewno bukowe
  • jasna, neutralna kolorystyka
  • słoje słabo skontrastowane
  • w rysunku drewna charakterystyczne drobne cętki
  • najbardziej atrakcyjny cenowo
  • mniej odporny na ścieranie i wchłanianie wilgoci w porównaniu do dębu i jesionu
  • dobrze sprawdzi się na półki, kubiki, stoliki kawowe

Dąb

Jesion

Buk

 

Kolorystyka i usłojenie drewna

 

Kolorystyka i usłojenie ma równie istotne znaczenie co właściwości użytkowe drewna. Dobór odpowiedniej tonacji mebli zdecyduje o stylu Twojego wnętrza.

 

Zastanów się wybierając rodzaj i kolor drewna:

 

  • czy mebel ma być neutralny w odbiorze, stanowić tło, czy raczej ma przyciągać wzrok i być w centrum uwagi

meble neutralne - postaw na naturalny jesion, buk lub dąb lakierowany, a metalowe elementy pozostaw białe, szare lub czarne

meble wyraziste - postaw na wybarwienie drewna bejcą lub olejowoskiem (patrz niżej), rozważ zmianę koloru elementów metalowych na intensywny odcień

 

  • czy wnętrze jest dobrze oświetlone czy raczej ciemne

do ciemnych wnętrz wybieraj jasne gatunki drewna - jesion lub buk, zwróć uwagę na rozmiar mebli, żeby nie przytłaczały pomieszczenia

 

  • z jakiego drewna są zrobione podłogi, schody, parapety lub inne meble w Twoim domu

zamówienie mebli z tego samego drewna będzie zawsze bezpiecznym rozwiązaniem; jeżeli lubisz kontrasty nie bój się zestawiać np. jasnych mebli z ciemną podłogą - to wprowadzi ciekawe urozmaicenie we wnętrzu.

 

  • jaki styl dominuje we wnętrzu

drewno może je ocieplić (dąb), zneutralizować (buk, jesion), dodać charakteru (dąb).

 

Drewno naturalne czy barwione?

 

Najchętniej wybieramy drewno w naturalnym odcieniu, zabezpieczone jedynie olejowoskiem lub lakierem. W tym miejscu warto wspomnieć, że lakier zdecydowanie mniej zmienia naturalny odcień drewna w porównaniu do olejowosku, ponieważ tworzy powłokę na jego powierzchni. Z kolei olejowosk wnika w głąb drewna powodując jego delikatne przyciemnienie i wprowadzając ciepłą tonację.

 

Barwienie drewna za pomocą bejcy zabezpieczonej lakierem albo kolorowym olejowoskiem może dać bardzo ciekawe efekty. Kolor jest transparenty i widać wciąż rysunek słojów oraz sęki, ale za jego pomocą można wprowadzić dowolną tonację i inny klimat do wnętrza.

 

Oferujemy aż 10 kolorów wybarwienia drewna.

 

Zwróć uwagę na tonację szarą: szary dym, szara alaska i lodowiec to różne odcienie szarego, dzięki którym wprowadzisz chłodną paletę barw. Meble w tym odcieniu będą dobrze wyglądać na tle bielonych podłóg, w towarzystwie białych mebli albo jako tło dla kolorowych dodatków.

 

Odcienie białe: biel kalkowana i polarna są w zupełnie innej tonacji. Kolor kalkowany jest ciepły, wpada w beż i świetnie pasuje do stylu prowansalskiego i klasycznych ciepłych wnętrz. Biel polarna jest zimna, może być ciekawym kontrastem dla ciemnych podłóg, dobrze się czuje w towarzystwie metalowych czarnych lub białych konstrukcji. Meble w bielonych odcieniach zyskują na lekkości.

 

Paleta ciemnych brązów to orzech, tabaka, teak i wenge. Meble w tym odcieniu stają się cięższe w odbiorze, solidne, stabilne, rustykalne. Dobrze odnajdą się zarówno w klasycznych jak i minimalistycznych przestrzeniach, tworząc wyraźny akcent.

 

Drewno z sękami i bez

 

Deski selekcjonowane, z bardzo małą ilością sęków, pozwalają tworzyć harmonijne, jednolite płaszczyzny blatu. Podnosi to jednak cenę mebla.

 

Wybór drewna z sękami pozwala obniżyć koszty, ale to także wybór bardziej urozmaiconej, skontrastowanej, naturalnej powierzchni. Charakterystyczne okrągłe ślady dodają charakteru i niepowtarzalności.

 

Sęki mogą pozostać otwarte (co oznacza że pod palcami będziemy czuć otwór lub szparę) albo zamknięte, czyli wypełnione żywicą. Dzięki zamknięciu sęka nic nie dostanie do środka.

 

Zarówno zamknięte jak i otwarte sęki są zabezpieczone środkiem wykańczającym, czyli lakierem albo olejowoskiem. Nie ma więc ryzyka, ze wilgoć dostanie się do środka deski.

 

Drewno szczotkowane

 

Kolejny sposób na zmianę wyglądu mebla to szczotkowanie drewna. Polega ono na wybraniu miękkich części drewna (jasne fragmenty widoczne w usłojeniu), dzięki czemu pojawia się delikatny efekt nierównej, falistej powierzchni. Liczne rysy i wgłębienia dodają lat i charakteru - drewno wygląda jakby leżało gdzieś przez lata.

Szczotkowane drewno jest gładkie w dotyku - wszystkie nierówności są przyjemne dla dłoni i nie spowodują zadrapań czy drzazg.

 

Na szczotkowanie warto się zdecydować gdy:

  • lubisz wnętrza w stylu rustykalnym, wabi-sabi, loftowym

  • wolisz naturalny, postarzany efekt drewna niż nowe, gładkie połyskliwe płaszczyzny

  • lubisz mieć kontakt z naturalną fakturą drewna

 

KONTAKT
e-mail: info@woodlooking.pl
tel.: 602 708 084
Facebook: @wood-looking
Instagram: @wood_looking
ZAMÓWIENIA SPECJALNE